A A A K K K
людям із порушенням зору
Дочірнє підприємство "Коростенський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради

Короткий план підприємства на 2023 рік

КОРОТКИЙ ПЛАН

лісоуправління дочірнього підпримства «Коростенський лісгосп АПК»

Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства

"Житомироблагроліс" на 2023 рік

План заходів по веденню лісового господарства або лісоуправління передбачає висвітлення довгострокових цілей ведення лісового господарства, основна із яких - підвищення ефективності виробництва, або диверсифікація, впровадження якої зумовлено такими чинниками, як труднощами становлення нових економічних відносин та недосконалістю законодавчих актів у державі, необхідністю подолання суперечностей між екологічними, економічними і соціальними цілями, необхідністю забезпечення сталого розвитку лісового господарства шляхом підвищення ефективності управління, багатоцільового використання лісових ресурсів, корисних властивостей лісу та інше.

Програми та види діяльності

Права працівників, гігієни та безпеки праці, ґендерної рівності

Права працівників, гігієни та безпеки праці, ґендерної рівності на підприємстві повністю гарантуються та виконуються на підставі основних слідучих документів:

  • Конституції України,
  • Статуту підприємства,
  • Колективний договір,
  • Галузева угода,
  • Штатний розпис,
  • Посадові інструкції,
  • Положення про службу ОП,
  • Конвенції МОП про працю, ратифікованих Україною (№№ 29; 87; 98; 100; 105; 111; 138; 182),
  • Положенням про гендерну політику підприємства.
  • Стосунків з громадами, місцевого економічного та соціального розвитку.

На підприємстві визначено місцеві громади, наявні в межах одиниці господарювання і ті з них, які зачеплено господарською діяльністю. Шляхом залучення цих громад встановлено їхні права на землеволодіння, на доступ та використання лісових ресурсів та послуг екосистем, їхні звичаєві права та законні права і обов’язки, які застосовуються в межах одиниці господарювання.

На послуги з лісозаготівель, перевезенні лісопродукції, проведенні рубок догляду в молодняках, проведенні догляду в лісових культурах, виконанні лісовідновних робіт планується залучати працівників (крім штатних та тимчасових) на умовах трудових угод та договорів.

Фінансовим планом підприємства передбачено сплату всіх видів податків та рент відповідно до податкового законодавства.

Залучення зацікавлених сторін та вирішення спорів і скарг

Оскільки підприємство має комунальну форму власності та є користувачем земельних та лісових ресурсів, які є власністю обласної громади та держави загалом, у разі виникнення спорів з питань статутного чи звичаєвого права, їх вирішення планується проводити відповідно до норм чинного законодавства, у тому числі й у судовому порядку із залученням вищих, контролюючих та правоохоронних органів, на користь підприємства, обласної громади та держави.

Процес вирішення спорів регламентується Інструкцією з діловодства при зверненні громадян до ДП "Коростенський  лісгосп АПК", розміщеної у загальному доступі на сайті підприємства у мережі Інтернет https://www.facebook.com/korostenlisapk/

На підприємстві актуалізовано список зацікавлених сторін та тих, що зачеплені господарською діяльністю підприємства, відповідно до якого планується залучати до планування, різного роду обстежень та моніторингу.

Обсяги запроектованих основних видів робіт на 2023 рік та їх вплив на динаміку лісових земель

№ п.п.

Назва запланованих на 2023р. основних лісогосподарських заходів

Обсяги робіт

Од. вим.

Об’єм

(Запас деревини - тис.м3: чисельник – загальний, знаменник – лік від)

1.

Суцільні рубки:

 

 

1.1

 рубки головного користування

га

тис. м3

110,0 

19,25/ 17,82

1.2

санітарні

га

тис.м3

10,0

1,5/1,4

2

 Рубки формування та оздоровлення лісів і інші рубки

га

тис. м3

630,0

14,719/12,383

3

Лісовідновлення:

 

 

3.1

Створення лісових культур

 

га

 

80

3.2

Сприяння природному оновленню

га

 

4

Переведення  у вкриті лісовою рослинністю землі:

 

165

4.1

не зімкнуті лісові культури

га

 

4.2

природне поновлення

га

99

Примітка: Запас деревини: чисельник - загальна маса / знаменник – ліквідна.

Обсяги запроектованої заготівлі деревини, 31,603 тис. м3 ліквідної деревини, із якої 39,18%- рубки формування та оздоровлення лісів.

Виконання запроектованих лісовпорядкуванням заходів в значній мірі буде сприяти підвищенню продуктивності лісів, покращенню санітарного стану деревостанів, посиленню захисних кліматорегулюючих функцій лісу, задоволення місцевих потреб в лісових матеріалах і паливі.

Опис і обґрунтування використання відповідної заготівельної техніки та устаткування

Лісозаготівельні роботи плануються проводити способами, які виключають або обмежують негативний вплив на довкілля та лісовідновлення. На кожну лісосіку видається лісорубний квиток, який дає право на заготівлю деревини. У лісорубних квитках зазначається спосіб рубки і очищення лісосіки, наявність підросту, насінників, ключових біотопів та об’єктів, які повинні бути збережені під час розробки лісосіки.

Лісосіки всіх видів рубок передаються підряднику в розробку по акту. На кожну лісосіку до початку її розробки складається технологічна карта, яка з врахуванням конкретних умов відображає лісівничі та організаційні вимого до виконання робіт. Технологічна карта вміщує, зокрема, перелік підготовчих робіт, визначає схему розробки лісосіки з нанесення на ній виробничих об’єктів, устаткування, шляхів, волоків, способи виконання лісозаготівельних операцій (валка, обрубка сучків, розрізування стовбурів на сортименти, їх сортування і трелювання, штабелювання, навантаження і вивезення деревини, очищення місць рубок), черговість розробки пасік, передбачає заходи щодо охорони праці та природоохоронні заходи (запобігання ерозії грунтів, збереження ключових біотопів і об’єктів тощо). До технологічної карти додається Акт обстеження даної ділянки, в якому вказані заплановані заходи щодо мінімізації негативного впливу рубки на навколишнє природне середовище (ОВЦД).

Обгрунтування розміру обсягів заготівлі деревини та НДЛП

Розрахункова лісосіка - щорічна, науково обгрунтована норма заготівлі деревини в порядку рубок головного користування, яка обраховується та затверджується для кожного власника, постійного користувача лісами по категоріях лісів в розрізі порід, виходячи з принципів безперервності використання лісових ресурсів.

Наказом Мінприроди України від 22.08.2016р. №12-аг в обсязі 34,28 тис.м3 ліквідної деревини, в тому числі 18,51 тис.м3 ділової деревини.

Обсяги запроектованої заготівлі деревини, 31,603 тис. м3 ліквідної деревини, із якої 39,18%- рубки формування та оздоровлення лісів.

Виконання запроектованих лісовпорядкуванням заходів в значній мірі буде сприяти підвищенню продуктивності лісів, покращенню санітарного стану деревостанів, посиленню захисних кліматорегулюючих функцій лісу, задоволення місцевих потреб в лісових матеріалах і паливі.

В цілому на кінець нинішнього ревізійного періоду (до початку наступного ревізійного періоду) значні зміни в загальній структурі лісового фонду не стануться. В зв’язку із збільшенням розрахункової лісосіки головного користування  тимчасово збільшиться площа не вкритих лісовою рослинністю лісових ділянок і незімкнутих лісових культур. Одночасно стануться позитивні зміни в породному складі лісового фонду у частці насаджень штучного походження.

Середній запас вкритих лісовою рослинністю лісових ділянок на 1 га збільшиться на 4м3, стиглих насаджень на 6м3. Поступово підвищуватиметься середня зміна запасу на 1 га лісових ділянок.

За діючими матеріалами попереднього базового лісовпорядкування, фонду НДЛП на підприємстві не погоджено, заявок на користування НДЛП не надходило.

Діяльність підприємства на забруднених радіонуклідами територіях, з урахуванням рівня їх забрудненості

Територія лісгоспу знаходиться в зоні радіаційного забруднення. Площа лісів де обмежена діяльність складає 1806,2 га.

Заходи із збереження та/або відновлення рідкісних видів та видів, що перебувають під загрозою та оселищ

  • Проведення навчання з персоналом підприємства та підрядних організацій щодо запобіганню збору, полюванню чи відлову рідкісних видів та видів, що перебувають під загрозою, та їх оселищ.
  • Проведення обстеження земельних лісових ділянок при відводах і таксації лісосік рубок головного користування та рубок поліпшення якісного складу лісів (протягом 2023 року).
  • При виявленні, виділяти ключові біотопи і об’єкти біорізноманіття, згідно переліку ключових біотопів та об’єктів біорізноманіття та їх опису.
  • Проведення картування місць зростання та мешкання популяцій рідкісних та зникаючих видів флори і фауни для забезпечення їх збереження при здійсненні господарської діяльності.
  • При лісозаготівлях дотримання календарних строків проведення заходів (режиму тиші) та безпечних для довкілля технологічних процесів, режиму охорони.
  • Контроль лісництв за дотриманням працюючих в лісі природоохоронних вимог, проведення рейдів.
  • Інформування громадськості та зацікавлених сторін про наявність рідкісних видів та видів, що перебувають під загрозою, та оселищ, встановлених режимів охорони.
  • Залучення зацікавлених сторін та науковців до виявлення рідкісних та зникаючих видів рослин і тварин.

План виявлення і взяття під охорону рідкісних і зникаючих видів рослин і тварин

пп

Назва заходу щодо виявлення та взяття під охорону рідкісних і зникаючих видів

Заходи щодо охорони рідкісних і зникаючих видів

Хто

проводить

1

Створення об’єктів природно-заповідного фонду (ПЗФ) в місцях зростання або мешкання рідкісних та зникаючих видів рослин і тварин, значимих на регіональному рівні.

Рубки, не проводяться.

Спеціалісти

лісгоспу,

зацікавлені

сторони

2

Проведення науковцями Поліського філіалу Українського ордена «Знак пошани» науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького польових робіт із вивчення флори і фауни, виявлення рідкісних і зникаючих видів та планування заходів щодо їх збереження та покращення умов існування.

Створення охоронних зон.

Науковці

3

Проведення обстеження земельних лісових ділянок при відводах і таксації лісосік рубок головного користування та рубок формування і оздоровлення лісів -протягом 2023 року.

При виявленні, виділяються ключові біотопи і об’єкти біорізноманіття, згідно переліку ключових біотопів та об’єктів біорізноманіття та їх опису.

Збереження ключових біотопів і об’єктів

біорізноманіття.

Спеціалісти

лісгоспу,

лісничі,

зацікавлені

сторони

4

Проведення картування місць зростання та мешкання популяцій рідкісних та зникаючих видів флори і фауни для забезпечення їх збереження при здійсненні господарської діяльності;

На картах-схемах по лісництвах наносяться рідкісні та зникаючі видів і біотопи

Спеціалісти

лісгоспу.

5

Залучення зацікавлених сторін та науковців до виявлення рідкісних та зникаючих видів рослин і тварин та встановлення режиму охорони.

 

Адміністрація

лісгоспу

Охорона видів рослин і грибів занесених до списку, на державному рівні забезпечується шляхом заходів:

  • установка особливого правового статусу, заборона або обмеження їх використання,
  • врахування вимог щодо їх охорони під час розробки нормативних актів місцевого рівня,
  • системна робота щодо виявлення місць їх зростання, проведення постійного спостереження за станом популяцій, пріоритетного створення на територіях, де вони зростають системи заповідних та інших об’єктів, що особливо охороняються,
  • урахування спеціальних вимог щодо охорони під час розміщення продуктивних сил, ведення господарської діяльності, вирішенні питань відведення земельних ділянок, розробки проектної та проективно- планувальної документації, екологічної експертизи.

Водних об’єктів і узбережних зон:

  • Утримування площадки для миття техніки в належному стані.
  • Забезпечення наявності достатньої кількості абсорбентів для видалення проливів нафтопродуктів в разі їх утворення.
  • Напрямок трелювання, проведення борозен під час підготовки грунту чи створенні мінсмуг розміщується вздовж схилів.
  • Дотримання режиму охорони при плануванні рубок (рубки головного користування заборонені).

Ландшафтної сполученості, включно із еко-коридорами

Оскільки на підприємстві елемент ландшафтної сполученості представлений частиною «Смарагдової мережі», розміщеної на водоохоронних територіях підприємства в долині річки Ірша, то режим господарювання і охорони встановлено як для ОЦЗ 3 (Екосистеми та оселища. Рідкісні й такі, що перебувають під загрозою або зникають екосистеми, оселища або рефугіуми) так і для ОЦЗ 4 (Критичні послуги екосистем. Основні послуги екосистем у критичних ситуаціях, включно із захистом водозборів і запобіганням ерозії вразливих ґрунтів і схилів).

Визнаних послуг екосистем

Відповідно даного визначення, до встановлених категорій відносяться ОЦЗ 5, в які увійшли природні джерела питної води та місця відпочинку, лісопаркова частина лісів зелених зон, режиму господарювання і охорони, заплановано підтримання належного санітарного стану та поточний ремонт лісових меблів.

Репрезентативних ділянок

Відповідно встановленого режиму охорони, заплановано тільки різні види моніторингу.

Особливих цінностей для збереження.

Основними господарськими заходами, що заплановані в ОЦЗ є:

  • Рубки догляду.
  • Вибіркові санітарні рубки.
  • Суцільні санітарні рубки.
  • Протипожежні заходи.
  • Сприяння природному поновленню.

Особливостями проведення лісогосподарських заходів в ОЦЗ є:

  • Під час проведення рубок догляду зберігається природне поновлення цінних видів, особливо коли йому загрожує небезпека витіснення іншими видами.
  • Методи та способи проведення рубок догляду мають забезпечувати мінімальнепорушення лісового середовища й дерев, що залишаються, тому інтенсивність рубок догляду за лісом знижено від нормативних показників на 35-50 %.

План виявлення і взяття під охорону особливих цінностей для збереження

(ОЦЗ)

пп

Назва заходу щодо виявлення та взяття під охорону особливо цінних для збереження лісів.

Заходи щодо охорони особливо цінних для збереження лісів.

Хто

проводить

1

Проведення консультацій з зацікавленими сторонами щодо визначення розташування відтворювальних ділянок мисливських господарств на території підприємства.

Оголошення «режиму тиші» та обмеження господарської діяльності в період з 01.04. по 15.06.

Спеціалісти

лісгоспу,

зацікавлені

сторони

2

З метою збереження біорізноманіття, продовжувати виявляти ліси високої природоохоронної цінності та залишати ключові біотопи і об’єкти при проведенні лісосічних робіт.

Ідентифікація ОЦЗ та встановлення режиму охорони

Спеціалісти

лісгоспу,

зацікавлені

сторони

3

Проведення обстеження земельних лісових ділянок при проведенні безперервного лісовпорядкування, відводах і таксації лісосік рубок головного користування та рубок формування і оздоровлення лісів - (протягом року).

При виявленні, виділяються ОЦЗ.

Ідентифікація ОЦЗ та встановлення режиму охорони.

Спеціалісти

лісгоспу,

лісничі,

зацікавлені

сторони

4

Проведення картування ОЦЗ для забезпечення їх збереження при здійсненні господарської діяльності;

На картах-схемах по лісництвах наносяться ОЦЗ

Спеціалісти

лісгоспу.

5

Залучення зацікавлених сторін та науковців до виявлення ОЦЗ протягом року.

 

Адміністрація

лісгоспу

Адміністрація лісгоспу

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень